Inkontinenční pomůcky

Problematika inkontinence

S neschopností udržet moč, čili inkontinencí, se nezávisle na věku setkává každá druhá žena. Příčiny mohou být nejrůznějšího charakteru, například infekce močových cest, těžký průběh porodu, těžká fyzická práce atd. Toto onemocnění má jeden společný rys: ženu – výrazným způsobem ji omezuje či dokonce vyřazuje z jejího dosavadního společenského života.

Co je to inkontinence?

Inkontinencí moči je označován stav, při němž člověk není schopen sám vědomě regulovat odchod moči. Samovolný únik moči z močové trubice může postihovat nejen již zmíněné ženy, ale také děti a muže, a to v jakémkoli věku. Ač by se mohlo zdát, že tato porucha ztěžuje život převážně starším lidem, opak je pravdou. Nekontrolovaným únikem moči trpí převážně ženy v produktivním věku. Statistiky hovoří o tom, že například stresovou inkontinencí trpí asi 20% žen ve věku kolem 45 let.
Aby mohla být inkontinence moče správně léčena, je potřebné zjistit, o jaký typ inkontinence se jedná. Diagnostikou a léčbou ženské močové inkontinence se zabývají specialisté oboru urogynekologie a urologie.

Typy inkontinence
Stresová inkontinence

Stresová inkontinence je nejčastější a projevuje se únikem zpravidla malého množství moči při fyzických aktivitách spojených s náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku (při kašli, kýchnutí, smíchu, běhu, skákání, zvedání břemen). Stresová inkontinence vzniká následkem zvýšené pohyblivosti hrdla měchýře a močové trubice nebo v důsledku nedostatečnosti vnitřního svěrače močové trubice. Tato forma inkontinence postihuje jak mladší ženy, zpravidla po několika porodech, tak i ženy po přechodu a ve stáří. Na rozvoji stresové inkontinence se podílí celá řada rizikových faktorů. Vrozená dispozice je obvykle základním stavebním kamenem, na který nasedají další rizikové faktory, jejichž působením se inkontinence teprve projeví (obezita, vyšší počet porodů a spontánní porod plodu o hmotnosti vyšší než 4000 gramů, období po přechodu, stav po chirurgickém odstranění dělohy).

Typy inkontinence
Urgentní inkontinence

 Urgentní inkontinence je druhou nejčastější formu nechtěného úniku a projevuje se náhlým neovladatelným nucením na močení s únikem většího množství moči. Postižené ženy trpí častým denním i nočním močením a urgencemi (náhlé nucení na močení). Mezi nejčastější příčiny vzniku urgentní inkontinence patří infekce dolních močových cest, zúžení močové trubice, divertikl (výchlipka) močové trubice, nádory měchýře, močové kameny, cukrovka a degenerativní onemocnění centrálního nerovového systému (např. roztroušená skleróza). Urgentní inkontinencí trpí zpravidla starší ženy, obvykle v důsledku změn, které souvisí s chřadnutím tkání v důsledku nedostatku ženských pohlavních hormonů. Urgentní symptomatologie se rozvíjí také v důsledku působení některých léků (diuretika – léky na odvodnění při léčbě otoků, selhávání srdce či vysokém tlaku).

Typy inkontinence
Smíšená inkontinence

Smíšená inkontinence (kombinovaná) – pacient trpí jak stresovou, tak i urgentní inkontinencí. Jedná se o nepříjemnou kombinaci potíží, jejichž léčba je obvykle složitější a nemusí být stoprocentně účinná.

Typy inkontinence
Neurogenní inkontinence

Neurogenní inkontinence (reflexní) je příznakem neurologického onemocnění anebo poranění mozku nebo míchy. V důsledku ztráty volní kontroly nad centrem pro močení v míše se močový měchýř vyprazdňuje bez nutkání a reflexně jako u kojence.

Typy inkontinence
Paradoxní inkontinence

Paradoxní inkontinence (inkontinence z přetékání) je způsobená získanou slabostí svaloviny močového měchýře a projevuje se neúplným vyprazdňováním s postupně se zvětšujícím zůstatkem moči v měchýři po močení (příčinou bývá zúžení močové trubice či pokles a výhřez dělohy a poševních stěn).

Typy inkontinence
Extraanatomická inkontinence

Jiný typ inkontinence – tzv. extraanatomická inkontinence. Jedná se o inkontinenci způsobenou vrozenými vadami nebo získanými onemocněními.

Močový měchýř je dutý svalový orgán, který mění svůj tvar podle toho, kolik je v něm moči. Vejde se do něj kolem půl litru tekutiny. Avšak už při množství asi 100 mililitrů pociťuje člověk nucení na močení. Vyprazdňování měchýře je celkem složitý děj, které ho se účastní svalovina močového měchýře. Proces je řízen činností autonomních nervů a dolního úseku bederní míchy. Začátek vyprazdňování je vyvolán podrážděním stěny měchýře, který se roztahuje a dráždí nervová zakončení ve stěně. Pro vyprázdnění je rozhodující stah stěny měchýře a uvolnění zevního svěrače močové trubice – kruhového svalu, který je umístěn pod měchýřem. Ovládat činnost tohoto svěrače se člověk naučí už v dětství a tím má vyprazdňování močového měchýře pod kontrolou.
Mohou však nastat situace, kdy je tento proces narušen. Ve většině případů nekontrolovaného úniku moči z měchýře je důvodem porucha „uzávěrového aparátu močového měchýře“, zevního svěrače, ochabnutí svalů pánevního dna i močové trubice. K tomu zpravidla dochází v důsledku těžkých a opakovaných porodů. Nezřídka je příčinou například těžká fyzická námaha. Důvodem vzniku inkontinence může být i astma či chronická zácpa, výhřez meziobratlové ploténky, onemocnění či úrazy mozku nebo míchy a některá neurologická onemocnění.

Inkontinence BG1

Portfolio produktů

Inkontinenční pleny
Inkontinenční pleny jsou rozděleny podle absorpční schopnosti. Vhodné pro středně těžkou až těžkou formu inkontinence. Vložky nebo-li vložné pleny se vkládají do kalhotek, které je udrží spolehlivě na místě.
Inkontinenční kalhotky
Inkontinenční kalhotky jsou nabízeny jako plenkové, natahovací a fixační kalhotky. Plenkové kalhotky jsou vhodné pro těžké typy inkontinence, včetně úniku stolice. Vyrábí se z příjemného materiálu, který nedráždí pokožku a umožní jí volně dýchat. Současně rychle absorbují moč a brání protečení. Natahovací kalhotky pro dospělé jsou spolehlivým a diskrétním řešením při potížích s inkontinencí. Vypadají a oblékají se jako běžné prádlo. Vyrábějí se z příjemného materiálu a jejich anatomický tvar zajistí pohodlné nošení. Fixační kalhotky se používají s vložnými plenami či vložkami.
Inkontinenční vložky
Lehká a střední inkontinence se může řešit inkontinenčními vložkami. Jsou pohodlné, diskrétní a anatomicky tvarované.
Inkontinenční podložky
Inkontinenční podložky jsou jednorázové či pratelné absorpční pomůcky, které slouží jako ochrana matrace.

Máte nějaké dotazy?

Máte dotazy týkající se našeho sortimentu? Napište nám. Rádi vaše dotazy zodpovíme.

Další sortiment

Prohlédněte si náš další sortiment. Máme v nabídce mnoho dalších věcí.

Spotřební zdravotnický materiál

Obvazy & Obinadla
Náplasti
Injekční technika
Vatové výrobky
Ošetření ran

...

Ochranné pomůcky

Rukavice
Roušky & Respirátory
Pláště
Návleky na obuv
Čepičky

...

Kosmetika

Čisticí pěna
Ošetřující krém
Tělové mléko
Mycí emulze
Ošetřující olej
Vital gel - Chladivý gel
Balzám na ruce a nehty
Ošetřující olej - sprej
Krémová koupel
Pečující krém se zinkem
Emulze se zinkem ve spreji
Alkoholová gelová dezinfekce CID GEL

...

Dezinfekce

Dezinfekce na ruce
Dezinfekce na plochy
Dezinfekce nástrojů

...

Hygienický program

Skládané papírové ručníky ZZ
Ručníky v roli
Role na vyšetřovací lůžka
Perlan / Pervin
Toaletní papír
Žínky pro mytí pacientů

...

Semileas a. s. © Všechna práva vyhrazena
Made by Till6